Energetika Nazirliyi və AYİB arasında elektroenergetika sektorunun inkişafı sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Energetika Nazirliyi ilə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında Azərbaycan Respublikasının elektroenergetika sektorunun inkişafı ilə bağlı texniki dəstəyə dair Anlaşma Memorandumu onlayn formatda imzalanıb.
Memorandum çərçivəsində ölkəmizdə aşağı karbonlu elektroenergetika sektorunun inkişafına nail olmaq məqsədilə bərpa olunan enerjinin təşviqinə, şəbəkənin təkmilləşdirilməsinə, enerji səmərəliliyinin artırılmasına, metan emissiyalarının azaldılmasına dəstək, həmçinin “yaşıl hidrogen” də daxil olmaqla innovativ texnologiyaların mərhələli şəkildə araşdırılması və tətbiqi üzrə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində ilkin olaraq “Azərbaycanın elektroenergetika sektorunda aşağı karbonlu həll yolları” texniki yardım layihəsi həyata keçiriləcək. Bu çərçivədə enerji sektorunun dekarbonizasiyası üçün müvafiq siyasət və texnologiyalarla bağlı tövsiyələrdən ibarət yol xəritəsinin hazırlanması nəzərdə tutulur.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Azərbaycan Prezidentinin yeni inkişaf siyasətinə uyğun olaraq ölkəmizdə enerji sektoru bərpa olunan enerji mənbələri və səmərəliliyə əsaslanan modelə transformasiya olunur. Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə imzaladığımız bu sənəd elektroenergetika sektorunun enerji və ətraf mühitlə bağlı müasir qlobal çağırışlara uyğun inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Birgə əməkdaşlığımız Azərbaycanın “təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi”nə çevrilməsinə, həmçinin  2050-ci ilə qədər istixana qazları emissiyalarının 40% azaldılması və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə netto sıfır emissiya zonasının yaradılması ilə bağlı  genişmiqyaslı fəaliyyətinə də töhfə verəcək.”
AYİB-in Dayanıqlı İnfrastruktur Qrupunun idarəedici direktoru Nandita Parşad deyib: “Bu Memorandum Azərbaycan Hökuməti ilə AYİB arasında bərpa olunan enerji mənbələrinin əsas rol oynayacağı elektroenergetika sektorunda aşağı karbonlu həll yollarının hazırlanması üzrə gələcək əməkdaşlığa təkan verəcəkdir. Biz, Paris Sazişinin dekarbonizasiya üzrə öhdəliklərinə uyğun olaraq, ölkənin istixana qazı emissiyalarını azaldaraq, qaz sərfiyyatını əlverişli olan külək və günəş enerjisi ilə əvəz etmək yolunda Azərbaycana dəstək olmaqdan məmnunuq”.
Qeyd edək ki, Nazirlik və Bank arasında Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək, bərpa olunan enerji mənbələri üzrə hərracların keçirilməsi və kiçik miqyaslı bərpa olunan enerji layihələri üçün normativ-hüquqi bazanın yaradılması sahələrində uzun illər davam edən əməkdaşlıq mövcuddur.

Ministry of Energy and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) have signed a Memorandum of Understanding on technical support for the development of the power sector in online format.
The memorandum, aimed at low-carbon power development, will foster the renewable energy advancement, improve the energy efficiency, reduce methane emissions, as well as provides for the phased research cooperation and application of innovative technologies, including "green hydrogen". In addition, the "Low-carbon solutions in Azerbaijan's energy sector" technical support project will be implemented at the initial stage of this cooperation. The technical support envisages designing a road map with recommendations on the relevant policy and decarbonization technology for the energy sector.
Energy Minister Parviz Shahbazov said: "Following the new presidential policy, the country's energy sector is being transformed into the renewable energy and efficiency model. This document, signed with the EBRD, is important for the development of the power sector in accordance with moderm global challenges on energy and environmental. Our joint efforts will contribute to Azerbaijan's transformation into the "country of clean environment and green growth", as well as the implementation of large-scale work to reduce greenhouse gas emissions by 40 percent by 2050 and create a net zero emission zone in the liberated territories."
Managing Director of the EBRD Sustainable Infrastructure Group Nandita Parshad noted: "This memorandum would facilitate further cooperation between Azerbaijan and the EBRD in developing low-carbon power solutions, where renewable energy sources would play a key role. We're pleased to support Azerbaijan on its way to reduce greenhouse gas emissions in the country and replace gas consumption with affordable wind and solar energy in line with the Paris Climate Agreement."
It should be noted that there is a long-term cooperation between the Ministry and the Bank in the field of supporting the activities of the Energy Regulatory Agency, holding auctions on renewable energy sources and creating a regulatory and legal framework for small-scale renewable energy projects.