Energetika Nazirliyi və Avstraliyanın Fortescue Future Industries (FFI) şirkəti arasında Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələri və “yaşıl hidrogen”in potensialının öyrənilməsi və inkişafı üzrə birgə əməkdaşlığa dair Çərçivə Müqaviləsi imzalanıb.
Azərbaycanla Fortescue Future Industries şirkətinin əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinə töhfə verən Çərçivə Müqaviləsinin imzalanma mərasimi onlayn formatda keçirilib.
Müqavilə Azərbaycanda bərpa olunan enerji və “yaşıl hidrogen”in istehsalı üzrə ümumi gücü 12 QVt-dək layihələrin araşdırılması və reallaşdırılmasını nəzərdə tutur.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki, bu müqavilənin strateji əsasını Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişafın Milli Prioritetləri” təşkil edir: “Beş Milli Prioritetindən biri olan təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi prioriteti qarşıya bu Müqavilə ilə üst-üstə düşən hədəflər qoyur. Həmçinin bu ilin iyulunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Avropa Komissiyasının Prezidenti xanım Ursula Fon der Lyayen tərəfindən imzalanmış və Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında “yaşıl enerji” dəhlizi üçün aydın şəkildə zəmin yaradan Anlaşma Memorandumu xüsusi vurğulanmalıdır”.
Nazir onu da əlavə edib ki, son dövrdə beynəlxalq enerji şirkətləri ilə bərpa olunan enerji üzrə irimiqyaslı istehsal güclərinin yaradılması və “yaşıl enerji”nin ixracı istiqamətində ardıcıl strateji əhəmiyyətli addımlar atılır: “Nəticədə Azərbaycan “yaşıl enerji” ölkəsinə transformasiya olunmaqla bərabər Avropa İttifaqı üçün neft, təbii qazdan sonra bərpaolunan enerji və hidrogeni də təchiz edən mühüm və etibarlı tərəfdaşa çevriləcək. Fortescue Future Industries şirkəti ilə əməkdaşlığımızın tərəfdaş ölkələrin enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidinə töhfə verəcəyinə inanırıq.”
Fortescue Future Industries şirkətinin sədri və təsisçisi Endrü Forest deyib:
“Bu günə qədər Azərbaycan hökuməti ilə apardığımız müzakirələr son dərəcə müsbət olub və bu Çərçivə Müqaviləsinin bu gün imzalanması mövcud tərəfdaşlıq üçün güclü potensialı bir daha nümayiş etdirir. Biz dünyanın hər yerində iqlim dəyişikliyinin fəlakətli təsirlərini görürük və bilirik ki, “yaşıl hidrogen” bu təsirlərin aradan qaldırılması istiqamətində inqilab etməyə, ağır sənayeni karbonsuzlaşdırmağa və iş yerlərinin yaradılmasına kömək edə biləcək praktik həll yoludur. Azərbaycan tarixən neft və qaz ölkəsi olsa da, Avropa ölkələrinə “yaşıl enerji”nin təchiz edilməsində strateji mövqeyinə görə “yaşıl sənaye” inqilabına qoşulması üçün yaxşı imkanlara malikdir. Bu gün imzalanmış bu Çərçivə Müqaviləsi” Azərbaycanın hökumətinin 2050-cu ilə qədər ölkənin istixana qazları emissiyalarını 40 faiz azaltmaq kimi iddialı məqsədinə nail olmaq üçün mühüm addımdır”.

A Framework agreement was signed between Ministry of Energy and Australia's Fortescue Future Industries (FFI) on joint cooperation on the study and development of renewable energy projects and the potential of "green hydrogen" in Azerbaijan.
The signing ceremony of the Framework Agreement, which contributes to the strengthening of cooperation between Azerbaijan and Fortescue Future Industries, was held online.
The agreement envisages the investigation and implementation of projects with a total capacity of up to 12 GW for the production of renewable energy and "green hydrogen" in Azerbaijan.
Energy Minister Parviz Shahbazov said that the strategic basis of this agreement is "Azerbaijan 2030: National Priorities of Socio-Economic Development," defined by the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev: " A clean environment and "green growth" country priority, one of the five National Priorities, sets goals that coincide with this Agreement. Specific emphasis should be placed on the MoU signed in July this year between Mr Ilham Aliyev, the President of Azerbaijan, and Ms Ursula von der Leyen, the President of the European Commission, which clearly sets the stage for a green energy corridor between Azerbaijan and European Union.”
The Minister also added that in recent years, strategically important steps have been taken with international energy companies to create large-scale production capacities for renewable energy and green energy export: “As a result, Azerbaijan, along with transforming into a green energy country, will become an important and reliable partner for the European Union, supplying renewable energy and hydrogen after oil and natural gas. We believe that our cooperation with Fortescue Future Industries will contribute to the energy security and energy transition of partner countries.”
Dr Andrew Forrest, Fortescue Executive Chairman and Founder, said:
"Our discussions to date with the Government of Azerbaijan have been extremely positive and the signing of this Framework Agreement today further demonstrates the strong potential for this partnership. Right across the world we are seeing the catastrophic impacts of climate change, and we believe that green hydrogen is a practical and implementable solution that can help revolutionise the way we power our planet, help decarbonise heavy industry and create local jobs. Despite being historically an oil and gas country, Azerbaijan is well placed to join to the green industrial revolution due to its strategic location to bring green energy to European countries. This Framework Agreement signed today is a significant step in enabling Azerbaijan to meet the Government’s ambitious goals of reducing the country’s greenhouse gas emissions to 40 per cent below their 1990 levels by 2050."