Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Qafqaz üzrə regional direktoru Katarina Bjorlin Hansenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və AYİB arasında elektroenergetika, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrinin inkişafı istiqamətində mövcud əməkdaşlıq və gələcək perspektivlər müzakirə edilib.
Bankla birgə həyata keçirilən layihələrin icra vəziyyəti, aşağı karbonlu elektroenergetika sektorunun inkişafı, kiçik miqyaslı bərpa olunan enerji layihələri üzrə görülən işlər nəzərdən keçirilib, “Azərbaycan Respublikasında bərpa olunan enerji mənbələri üzrə hərracların keçirilməsinə dəstək layihəsi” çərçivəsində hazırlanan sənəd layihələri barədə məlumat mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə, həmçinin işğaldan azad olunmuş ərazilərin “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi, bu ərazilərdə 2050-ci ilədək "sıfır emissiya" zonasının yaradılması, eləcə də dənizdə külək enerjisi layihələrinin reallaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlərdən bəhs edilib. Bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan potensial enerji layihələri barədə müzakirələr aparılıb.
Energetika Nazirliyi və AYİB arasında imzalanması nəzərdə tutulan Azərbaycanın elektroenergetika sektorunun inkişafı ilə bağlı texniki dəstəyə dair Anlaşma Memorandumu ətrafında fikir mübadiləsi də aparılıb və sənədin yaxın gələcəkdə imzalanmasına dair razılıq əldə olunub.

Azerbaijani Deputy Minister of Energy Samir Valiyev has been met with the delegation led by Catarina Bjorlin Hansen, EBRD Regional Director for the Caucasus.
Azerbaijan and the EBRD discussed current cooperation and future prospects towards the development of electric energy, renewable energy and energy efficiency.
The implementation status of the projects implemented jointly with the bank, the development of the low-carbon electric power sector, the work done on small-scale renewable energy projects were reviewed, and information was exchanged on draft documents prepared within the Project to support auctions on renewable energy sources in the Republic of Azerbaijan.
The sides also talked about the measures taken to transform the liberated territories into a green energy zone, create a zero emission zone in these areas by 2050, as well as the implementation of offshore wind energy projects. Discussions were held on potential energy projects to be implemented in the field of renewable energy.
An exchange of views has also been held on the MoU on technical support for the development of Azerbaijan's electric power sector, which is expected to be signed between the Azerbaijani Ministry of Energy and the EBRD, and an agreement was reached on the signing of the document in the near future.