Energetika naziri Şotlandiyanın "yaşıl" enerji təcrübəsi ilə tanış olub
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Böyük Britaniyaya səfər çərçivəsində Şotlandiyanın liman şəhəri Aberdində olub. Nazir dünyanın ən böyük üzən külək elektrik stansiyası -Kinkardinə baş çəkib. Suyun 60 metrdən 80 metrədək dərinliyində yerləşən 50 MVt gücə malik stansiyanın fəaliyyəti ilə tanış olub.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov  Şotlandiyanın "xalis sıfır", enerji və nəqliyyat naziri Michael Matheson ilə də görüşüb. Görüşdə  neft-qaz məkanı kimi Şotlandiyanın enerjidə inkişaf yolu nəzərdən keçirilib, enerji keçidinə dair məsələlər müzakirə edilib. Nazir, həmçinin Aberdində keçirilən Enerji İxracı Konfransı çərçivəsində  təşkil olunmuş bərpa olunan enerji üzrə sərgiyə də baxış keçirib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov visited Aberdeen, the Scottish port city during his visit to the UK. The Minister paid a visit to Kincardine, the largest operating floating wind farm of the world. He got acquainted with the operation of 50 MW wind farm, which is in water 60 to 80 metres deep.
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Michael Matheson, the Minister for Net Zero, Energy and Transport of Scotland. During the meeting, Scotland's energy development path as an oil and gas country was reviewed and issues on energy transition were discussed. The Minister also visited the renewable energy exhibition organized as part of the Energy Exports Conference in Aberdeen.