Azərbaycan-Böyük Britaniya Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclası keçirilib
Londonda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, energetika nazri Pərviz Şahbazovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Həmçinin energetika nazri Pərviz Şahbazov ilə Böyük Britaniyanın biznes, enerji və təmiz inkişaf üzrə dövlət naziri Qreq Hands və ixracat naziri Mike Freer arasında ikitərəfli görüşlər olub. Görüşlərdə iki ölkə arasında münasibətlərin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Görüşlərdən sonra hər iki ölkənin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilən Hökumətlərarası Komissiyanın iclasında həmsədrlər - Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Birləşmiş Krallığın ixracat naziri Mike Freer çıxış ediblər.
Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ixracat naziri Mike Freer deyib: “Ölkələrimiz arasındakı diplomatik münasibətlərin 30-cu ildönümünü ticarət sahəsindəki mühüm danışıqlarla qeyd etmək çox xoşdur. Hazırda 1 milyard funt-sterlinqdən çox olan ticarət dövriyyəmiz mövcuddur və Hökumətlərarası Komissiya  əlaqələrimizi genişləndirmək və dərinləşdirmək üçün bir fürsətdir. Böyük Britaniya şirkətləri Azərbaycanla bərpa olunan enerjiyə keçid, yeni texnologiyaya investisiya, səhiyyə və təhsil sahələrində tərəfdaşlıq edir və biz qarşıdakı illərdə birgə fəaliyyət üçün daha çox imkanların olacağına inanırıq”.
Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxışında diplomatik münasibətlərin 30 illiyini qeyd edən ölkələrimiz arasında yüksək siyasi dialoqun Cənubi Qafqazda nümunəvi güclü iqtisadi tərəfdaşlıqla bir-birini tamamladığını qeyd edib. Strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıyan bu münasibətlərə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Krallığının baş naziri Boris Consonun son məktublarında da böyük əhəmiyyət verildiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Böyük Britaniya ilk vaxtlardan sərmayələri və enerji sektorunun inkişafına dəstəyi ilə ölkəmizin iqtisadi müstəqilliyində mühüm rol oynayan tərəfdaşımızdır. Böyük Britaniya 32 milyard dollardan çox sərmayə yatırımı ilə Azərbaycanda ən böyük xarici investordur. İki ölkə arasında ötən il  ticarət dövriyyəsi 47 faiz artaraq 668 milyon dollara yaxın olub. Çıxışda bp vasitəsilə ölkəmizin neft-qaz sektoruna indiyə qədər 29 milyard dollara yaxın sərmayə yatırımı, Cənub Qaz Dəhlizi kimi enerji təhlükəsizliyi layihələri uğurlu enerji əməkdaşlığının göstəricisi kimi dəyərləndirilib.
Nazir Pərviz Şahbazov bu əməkdaşlığın qlobal çağırışlara uyğun yeni mərhələyə daxil olduğunu deyib: “Birləşmiş Krallıqla enerji sahəsində uzunmüddətli tərəfdaşlığımızı strateji enerji dayanıqlığı və “yaşıl” enerji gündəliyinin həyata keçirilməsinə mühüm töhfə kimi görürük. Bu günlərdə Cəbrayılda 240 MVt gücündə günəş enerjisi layihəsi üzrə mühüm irəliləyişə nail olduq. Düşünürük ki, tez bir zamanda bu stansiyanın inşası bp ilə “yaşıl” enerji, dekarbonizasiya, ümumiyyətlə enerji keçidi istiqamətində uğurlu əməkdaşlığımızın təsdiqi olacaqdır. Azad edilmiş ərazilərin “xalis sıfır” emissiyaya malik “yaşıl enerji zonası” konseptində inkişafı, “yaşıl artım” və təmiz ətraf mühitə nail olmağa ölkənin milli prioriteti səviyyəsində yanaşma və Xəzər dənizinin 157 QVt külək enerjisinin elektrik enerjisi və hidrogenin istehsalı/ixracına yönəldilməsi ilə bağlı planlar Böyük Britaniya ilə “yaşıl” tərəfdaşlığın inkişafı üçün böyük imkanlardır.”
Nazir azad edilmiş torpaqlarımızın dünyada ən çox minalarla çirklənmiş ərazilərdən biri olduğunu, mina və partlamamış hərbi sursatların zərərsizləşdirilməsindəki çətinliklərin bu ərazilərin sosial-iqtisadi reinteqrasiyası, mühüm layihələrin həyata keçirilməsi üçün başlıca maneə olduğunu da diqqətə çatdırıb. Bu məsələdə beynəlxalq dəstəyin  və yardımın vacibliyini qeyd edib.
İclasda Hökumətlərarası Komissiyanın 4-cü iclasından sonrakı dövrdə görülmüş işlər nəzərdən keçirilib. Enerji keçidi, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması və investisiyaların artırılması, mina təhlükəsi ilə mübarizə, rəqəmsal iqtisadiyyat, infrastruktur, səhiyyə, təhsil, kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb və qarşılıqlı təqdimatlar dinlənilib. Yeni investisiya imkanları barədə ətraflı məlumat verilib, Azərbaycan-Britaniya Ticarət Palatasının fəaliyyətə başlamasının əhəmiyyəti qeyd edilib. İkitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün “Azərbaycan Respublikası ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı arasında Tərəfdaşlıq və Əməkdaşlıq Sazişi” ilə bağlı proseslərin sürətləndirilməsinin vacibliyi bildirilib.
Tədbir çərçivəsində ““İDRAK Texnoloji Transfer” şirkəti ilə Birləşmiş Krallığın “ApplianSys” şirkəti arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Yekunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclasının isə 2023-cü ildə Bakı şəhərində keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

The fifth session of the Joint Intergovernmental Commission between the government of the Republic of Azerbaijan and the government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on economic cooperation was held in London.
Prior to the meeting, UK Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan Baroness Emma Nicholson received a delegation led by Parviz Shahbazov, Energy Minister, co-chair of the Intergovernmental Commission. Prior to the meeting, bilateral meetings were held between Energy Minister Parviz Shahbazov and Greg Hands, UK Minister of State (Minister for Energy, Clean Growth and Climate Change) and Mike Freer, Minister for Exports. At the meetings, discussions were held on the current status and development prospects of relations between the two countries.
After the meetings, the co-chairs - the Energy Minister of Azerbaijan Parviz Shahbazov and the UK Minister for Exports Mike Freer addressed the meeting of the Intergovernmental Commission attended by delegations of both countries.
Mike Freer, Minister for Exports of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, said: "It’s great to mark the 30th anniversary year of our diplomatic relations with these important trade talks between our two nations. With our trade worth already over £1 billion, this JIC is a chance to widen and deepen our ties. UK companies are working with Azerbaijan as they transition to renewable energy, invest in new technology, healthcare and education, and we look forward to finding many more opportunities to work together in the years ahead.”
Parviz Shahbazov, Co-chair of the Intergovernmental Commission, Minister of Energy noted in his speech that the high political dialogue between the two countries that marked the 30th anniversary of diplomatic relations complemented the exemplary strong economic partnership in the South Caucasus. It was noted in the recent letters of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Boris Johnson, the Prime Minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland that great importance is attached to these relations of strategic partnership. It was noted that the UK is our partner who plays an important role in the economic independence of our country with its investments and support for the development of the energy sector from the very beginning. The UK is the largest foreign investor in Azerbaijan with an investment of over 32 billion USD. Last year the trade turnover between the two countries increased by 47% and was about 668 million USD. In the speech, about 29 billion USD investment in the country's oil and gas sector by bp so far, energy security projects such as the Southern Gas Corridor were appreciated as an indicator of successful energy cooperation.
Minister Parviz Shahbazov said that this cooperation entered a new stage in line with global challenges: “We see our long-term partnership with the United Kingdom in the field of energy as an important contribution to the strategic energy sustainability and the implementation of green energy agenda. Recently, we have made significant progress in the 240 MW SPP project in Jabrail. We believe that the construction of this plant will be soon a confirmation of our successful cooperation with bp on green energy, decarbonization and, in general, energy transition. The development of the liberated territories in the green energy zone concept with net zero emissions, the approach to achieving green growth and clean environment at the level of the country's national priority, and plans to focus on the production/export of 157 GW of wind energy of the Caspian Sea, electricity and hydrogen are great opportunities for the development of green cooperation with the UK."
The minister also brought to the attention that our liberated lands are one of the most mine-contaminated areas in the world, the difficulties in neutralizing mines and unexploded ordnance are the main obstacles to the socio-economic reintegration of these territories and the implementation of important projects. The importance of international support and assistance in this issue was underlined.
At the meeting, the work done after the 4th Meeting of the Intergovernmental Commission was reviewed. Discussions were held and mutual presentations were made on cooperation in the fields of energy transition, further improving the business environment and increasing investments, combating the mine threat, digital economy, infrastructure, health, education and agriculture. Detailed information was provided about the new investment opportunities, and the importance of the launch of the Azerbaijani-British Chamber of Commerce was noted. The necessity of accelerating the processes related to the Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Azerbaijan and the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland for the development of bilateral economic relations was emphasized.
A Memorandum of Understanding on cooperation was signed between IDRAK Technological Transfer and ApplianSys of the United Kingdom.
The Protocol on the outcomes of the Fifth Session of the Joint Intergovernmental Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland on economic cooperation was signed. An agreement was reached to hold the 6th meeting of the Intergovernmental Commission in Baku in 2023.