Bu gün bp Azərbaycanın enerji keçidinə dəstək məqsədilə dekarbonizasiyaya dair əhatəli təklif və tövsiyələri əks etdirən sənədi Energetika Nazirliyinə təqdim edib. Sənəddə Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələri üzrə potensialı, az karbonlu həll imkanları, innovativ bərpa olunan enerji layihələri, habelə bp-nin dəstək ola biləcəyi layihələrdən bəhs edilir. Karbonsuzlaşdırma strateji aspektdə əsaslandırılaraq bu prosesin 2050-ci ilə qədər olan müddətdə Azərbaycan üçün mümkün nəticələri təqdim edilir.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Azərbaycanın “yaşıl” artım ölkəsi olaraq inkişaf etmək və xalis sıfır emissiyalı “yaşıl enerji” zonası yaratmaq kimi transformativ prioritet və planları aşağı karbonlu yanaşmaların tətbiqini vacib edir. Bu sənəd Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələrinə əsaslanan enerji sistemi və aşağı karbonlu gələcək qurmaq, 2050-ci ilə qədər istixana qazı emissiyalarını 40 faizədək azaltmaq niyyətinə çatmaq üçün mütərəqqi həllər təqdim edir. bp-nin karbonsuzlaşdırma ilə bağlı prosesə dəstəyi, eləcə də “yaşıl” gündəliyimizin icrasında iştirakı karbohidrogen sektorunda uzunmüddətli və etibarlı tərəfdaşlığımızı yeni səviyyə yüksəldir, qlobal iqlim hədəflərinə birgə töhfələrimizə yol açır”.
bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz deyib: “Bu sənədin hazırlanması və bugünkü təqdimat ölkənin enerji keçidi səylərinə dəstək olaraq bp-nin Azərbaycan hökuməti ilə əməkdaşlığında irəliyə doğru atılmış önəmli bir addımdır. Ötən ilki memorandumun imzalanmasından bəri biz ciddi işləyərək bp Qrupunda tətbiq olunan az karbonlu texnologiyalar və biznes modelləri təcrübəsindən istifadə etməklə Azərbaycan üçün bu sənədi hazırlamışıq. Çox məmnunuq ki, artıq bu sənədin bir sıra komponentləri üzərində iş gedir. Ümid edirik ki, bp istər karbohidrogenlər, istərsə də az karbonlu enerji sahəsində Azərbaycanın enerji ehtiyatlarının işləniməsinə yardım etməkdə aparıcı rol oynamağa davam edəcək”.
Bu sənəd iri miqyasda karbonsuzlaşdırılmış, inteqrasiya edilmiş enerji və nəqliyyat sistemləri, o cümlədən Azərbaycanın şəhər və rayonlarında bərpa olunan enerji layihələri üçün tələb edilən potensialın və şəraitin qiymətləndirilməsi üzrə əməkdaşlıq etmək məqsədilə 2021-ci ilin fevral ayında Energetika Nazirliyi ilə bp şirkəti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsaslanır.
Həmin vaxtdan etibarən bp və Energetika Nazirliyi, həmçinin müxtəlif dövlət qurumları bu sənədin hazırlanması istiqamətində fəal əməkdaşlığa cəlb edilib. Ölkə üçün müxtəlif dekarbonizasiya imkanlarının intensiv müzakirəsi əsasında bu sənəd tərtib olunub.
bp və Energetika Nazirliyi Azərbaycanın az karbonlu enerji ehtiyatlarının işlənməsi üzrə vizyonunun reallaşdırılması və ölkənin ümumi dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində sıx əməkdaşlıq etməkdə davam edəcək.

bp today presented a decarbonization document reflecting comprehensive proposals and recommendations to support Azerbaijan`s energy transition. The document presents Azerbaijan's potential for renewable energy sources, low-carbon solutions, innovative renewable energy projects, as well as projects that bp can support. Decarbonization based on the strategic aspect and the possible consequences of this process for Azerbaijan to 2050 are presented.
Energy Minister Parviz Shahbazov said: ”Azerbaijan's transformative priorities and plans to develop as a green growth country and create a net zero-emission green energy zone necessitate the introduction of low-carbon approaches. This document provides advanced solutions to build Azerbaijan's energy system based on renewable energy sources and a low-carbon future, and to achieve the goal of reducing the greenhouse gas emissions by 2050 by up to 40 per cent. bp's support for the decarbonization process, as well as participation in the implementation of our green agenda, elevates our long-term and reliable partnership in the hydrocarbon sector to a new level and paves the way for our joint contribution to global climate goals“.
Gary Jones, bp’s regional president for Azerbaijan, Georgia and Turkey, said: “The development of the document and today’s presentation mark a step forward in bp’s cooperation with the Government of Azerbaijan in support of the country’s energy transition efforts. Since the signing of the MOU last year we have worked hard to develop this document for Azerbaijan, building on expertise of low carbon technology and business models from across the bp Group. We are pleased that we are already in action on a number of components of this document. We hope that bp will continue to play a leading role in helping Azerbaijan develop its energy resources both in hydrocarbons and increasingly in low carbon.”
This document is based on the signing of a Memorandum of Understanding (MOU) by the Ministry and bp in February 2021 on cooperatin in assessing the potential and conditions required for large-scale decarbonized and integrated energy and mobility systems, including renewable energy projects in the regions and cities of Azerbaijan.
Since then bp and the Ministry of Energy, as well as the various government institutions have worked together to develop the document. The document was complied based on the intensive discussions on decarbonization opportunities.
bp and the Ministry of Energy will continue to work closely together towards realization of Azerbaijan’s low carbon energy development vision and the country’s overall sustainability goals.