Cari ilin 16 may tarixində Azərbaycan Respublikası və Avstriya Respublikası arasında iqtisadiyyat, kənd təsərrüfatı, sənaye, texnika və texnologiya sahələrində əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiyanın 10-cu iclası çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Avstriya şirkətləri ilə görüş keçirilib.
Avstriya Respublikasının Rəqəmsal və İqtisadi İşlər üzrə Federal Nazirliyinin Xarici İqtisadi Əlaqələr Qrupunun rəhbəri, Azərbaycan-Avstriya Qarışıq Komissiyasının qarşı tərəfdən həmsədri Franz Vessiqin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinə Azərbaycanda “yaşıl enerji”dən istifadənin genişləndirilməsi üzrə qarşıya qoyulan strateji hədəflər barədə məlumat verilib. Ölkəmizin bərpa olunan enerji potensialı, o cümlədən dənizdə külək enerjisi resursları, sahə üzrə institusional mühit və müəyyən edilmiş hədəflərin reallaşdırılması istiqamətində atılmış addımlar, gələcək planlar və s. kimi məsələləri özündə ehtiva edən təqdimat nümayiş etdirilib. Ölkəmizdə, xüsusilə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq üçün potensialın olduğu bildirilib.
Görüşdə iştirak edən şirkətlər tərəfindən öz profilləri və fəaliyyət istiqamətləri haqqında geniş məlumat verilərək, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə günəş enerjisi və hidroenerji sahələrində potensial əməkdaşlıq imkanlarının ətraflı öyrənilməsinə maraq ifadə edilib.

On 16 May, a meeting was held with Austrian companies within the 10th meeting of the Joint Commission on Economic, Agricultural, Industrial, Technical and Technological Cooperation between Azerbaijan and Austria.
The delegation led by Franz Wessig, Austrian co-chair of the Joint Commission, head of the Foreign Economic Relations Group of the Federal Ministry for Digital and Economic Affairs was informed about the strategic targets set to expand the use of “green energy”in Azerbaijan. The presentation covering issues such as the renewable energy potential of our country, including offshore wind energy resources, institutional environment in the field and the steps taken to realize the identified goals, future plans, etc. was demonstrated. It was noted that there is potential for cooperation in the field of renewable energy in our country, especially in the liberated territories.
The companies participating in the meeting provided detailed information about their profiles and activities, and they expressed an interest in detailed study of potential cooperation opportunities in the fields of solar energy and hydropower in the liberated territories.