Energetika naziri Pərviz Şahbazov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) səfəri çərçivəsində “Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi ilə görüşüb.
“Masdar” şirkətinin Abu-Dabidə yerləşən mənzil-qərargahında baş tutan geniş tərkibli görüşdə bərpa olunan mənbələrdən enerji istehsalı üzrə əməkdaşlığın yeni layihələrlə genişləndirilməsi əsas müzakirə obyekti olub. “Masdar” şirkətinin əməkdaşlıq təklifləri Azərbaycanın “yaşıl” enerji siyasəti və hədəfləri çərçivəsində, texniki-iqtisadi və digər aspektlərdə dəyərləndirilib.
Görüşdə, həmçinin Qaradağ GES-in nəzərdə tutulan vaxtda istismara verilməsi istiqamətində görülən işlər və icra prosesini sürətləndirəcək qarşılıqlı addımlar da nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki,“Masdar” ilə hazırda həyata keçirilən və planlaşdırılan layihələr Azərbaycanın bərpa olunan mənbələrdən elektrik enerjisinin və hidrogenin ixrcatçısı olmasını, eləcə də karbon emissiyalarının azaldılmasına birgə töhfəni təmin edəcək böyük imkanlardır.

Within the visit to the United Arab Emirates (UAE), Energy Minister Parviz Shahbazov met with CEO of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi.
Expansion of cooperation through new projects on the energy production from renewable sources was the main subject of discussion at the meeting held at the Abu Dhabi's Masdar Headquarters. Masdar`s cooperation proposals were evaluated within the Azerbaijan's green energy policy and targets, in technical-economic and other aspects.
At the meeting, the work carried out on the commissioning of the Garadagh SPP in the scheduled time and mutual steps to speed up the implementation process were also considered. It was noted that the projects currently implemented and planned with Masdar are great opportunities that will ensure the export of electricity and hydrogen from renewable sources, as well as contribute jointly to the reduction of carbon emissions.